Søgning på underkategorier- og emner:
Således forkyndte den spanske filosof George Santayan i slutningen af 1800-tallet, og det er et credo blandt såvel amatørhistorikere som professionelle. Historien kan lære os hvordan aktuelle problemstillinger er opstået, og hvordan de bør gribes an. Eller den kan i hvert fald lære os, hvilke metoder der ikke har virket tidligere.
Opfattelsen af hvordan man bør begå historieskrivning, ændrer sig fra årti til årti, og anklagerne for videnskabelig uvederhæftighed flyver ofte igennem luften i de akademiske kredse. Det er interessant at se på hvilke motiver historikere kan have haft til at vinkle deres historieskrivning igennem tiden - "historien skrives af sejrherren," siges det jo også - men for lægfolk er det nok endnu vigtigere hvordan historien bliver gjort levende.
Her nyder vi for tiden godt af nogle virkelig gode historieformidlere som Geert Mak, Antony Beevor og herhjemme Peter Øvig Knudsen som formår at gør stoffet medrivende og sætte det ind i større rammer.
Saxos Gesta Danorum fra ca. 1200 er ikke alene dansk middelalders ubestridte hovedværk, det er også et af de betydeligste og mest særprægede... Læs mere
Alle har set de mange bunkers på den jyske vestkyst, men ikke alle ved ret meget om... Læs mere
Da Kejser Claudius var død år 54 e.Kr. skrev filosoffen og politikeren Lucius Annaeus Seneca en stire, som han kaldte Apocolocyntosis. Denne værktitel er spøgefuldt dannet over... Læs mere
The fragmentary medieval chronicle, Historia Norwegie, is the oldest piece of historical writing from Norway, and probably our first specimen of Norwegian literature. It was composed in... Læs mere
De russiske Kamtjatka-ekspeditioner (1725-30 og 1733-43) under kommando af danskeren Vitus Bering er en af... Læs mere
En populær introduktion til vikingernes verden. Tematisk opbygget med afsnit om bl.a. vikingetogterne, skibene, sømandskab, krigskunst, tøj, mad, dagligliv og religion. Illustreret med 68 farvefotos samt kort og tegninger. Tekst på engelsk og dansk.
Inkl. DVD- varighed: 90 min.Rebild Bakker besøges årligt af over 400.000 mennesker, der kommer for at opleve det smukke og varierede skov- og hedelandskab.... Læs mere