Søgning på underkategorier- og emner:
Minittornerit 5 Ilinniartitsisumut Ilitsersuut er lærervejledning til grundbogen.Kan også hentes i Skolekom, under ikonet ´Ilinniusiorfik´.
I Nivi Suliassat, kan eleverne arbejde med mange forskellige opgaver, som i øvrigt lægger op til debat om dette tabuagtige emne.
Allattariarsorneq er beregnet til brug af læreren i folkeskolen, og den kan tillige benyttes på højere læreanstalter.Den skal bruges som supplerende materiale i undervisningen i skriftlig grønlandsk. Nogle af afsnittene kan også anvendes i mundtlig grønlandsk.
Lærervejledning til 12 små faglæsningshæfter. Materialerne er beregnet til tværfaglig undervisning, og er beregnet til mellemtrinnet.
Akki Atuarta 2. klassinut, er en revidering af 2 allerede eksisterende bøger, nemlig Akki Atuarta 1 og Akki Atuarta 2. Under revideringen har man bl.a. satset på at omredigere... Læs mere
Minittornerit 6 Ilinniartitsisumut Ilitsersuut er relateret til Minittornerit 6 grundbogen samt til... Læs mere
Hæfterne indeholder arbejdsopgaver til Minittornerit 6 Atuagartaa, hvor man fokuserer på at eleverne kommer til at arbejde... Læs mere
Minittornerit 6 er fortsættelsen af serien Minittornerit 4 og 5. Den er tilegnet 6. klassetrin, og man har så vidt muligt taget udgangspunkt i... Læs mere
Allaasakkat betragtes som et alternativt supplement til fonologi. I bogen har man leget med ordene, byttet bogstaver, rimet og remset.Bogen er velegnet til sproglege, udtale og taletræning og læseøvelser.
Minittornerit 5 suliassartaa 1 og 2, er opgavehæfter til grundbogen side for side. Forskellige arbejdsmetoder anvendes og opgaverne er stilet både til den enkelte elev og til grupper.
Minittornerit 5 suliassartaa 1 og 2, er opgavehæfter til grundbogen side for side. Forskellige arbejdsmetoder anvendes og opgaverne er stilet både til den enkelte elev og til grupper.